V Škofji Loki je potekala mednarodna konferenca projekta Zaščiti svojo raznolikost
Mednarodna konferenca Zaščiti svojo raznolikost – Škofja Loka 26. 5. 2022 – 29.5.2022
Gostje iz šestih različnih držav so razpravljali o vlogi lokalnih skupnosti pri razvoju večjezičnosti, razvoju evropske manjšinske perspektive, predsodkih in diskriminaciji na podlagi jezika ter doseganju jezikovne enakopravnosti, razvoju medkulturnega dialoga in ohranjanju manjšinske kulturne dediščine.
Hrvaško kulturno društvo Komušina je v sodelovanju z Občino Škofja Loka in s partnerji iz šestih držav organiziralo izvedbo projekta Zaščiti svojo raznolikost, ki ga je sofinancirala Evropska komisija v okviru programa Evropa za državljane.
Osrednji cilj tega projekta je spodbujanje jezikovne in kulturne raznolikosti v EU ter boj proti jezikovni diskriminaciji etničnih manjšin.
Projekt se je ukvarjal z jezikovnimi predsodki, povezanimi z etničnim poreklom, obenem pa raziskuje bogastvo jezikovne raznolikosti v EU in promovira jezike etničnih manjšin kot del skupne evropske kulturne dediščine.
Udeleženci konference so razpravljali o tem, kako razvijati različne programe, prilagojene potrebam in željam pripadnikov manjšin ter kako ohranjati in razvijati manjšinsko kulturo. Jezik je namreč vitalni del manjšinske kulture in identitete ter bistveni element pri izražanju kolektivne in individualne identitete. Ohranjanje večjezičnih sposobnosti je nujno za manjšine, ki si prizadevajo ohraniti svojo identiteto, pogosto v razmerah marginalizacije, izključenosti in diskriminacije.
Program konference je vključeval izmenjavo izkušenj in praks vključevanja manjšin v družbeno, kulturno in politično življenje v različnih evropskih državah. Na delavnicah in predavanjih so udeleženci razpravljali tudi o različnih metodologijah in pristopih, kako doseči večjo socialno vključenost in enakost. Preko 200 mednarodnih in domačih udeležencev se je zbralo v partnerstvu organizacij iz Nemčije, Avstrije, Bosne in Hercegovine, Hrvaške, Srbije in Slovenije.
Konference so se udeležili predstavniki lokalnih oblasti, nevladnih organizacij, priseljenskih skupnosti, različni strokovnjaki ter predstavniki lokalnih in državnih uradov, ki so razpravljali o problemih manjšin v omenjenih državah in na ravni EU. Različna gradiva so bila zbrana z aktivnim sodelovanjem več manjšinskih skupin in strokovnjakov.
Posnet je bil tudi promocijski film, ki zainteresirano javnost seznanja s pomenom ohranjanja manjšinske kulturne dediščine. Promocija rezultatov projekta bo namenjena lokalnim, nacionalnim in evropskim odločevalcem ter bo vplivala na boj proti jezikovni diskriminaciji, predvsem v medijih in na družbenih omrežjih.